History Image

KODELİ |DÜNYANIN DİLİ

Kocaeli’nde 10 yıl boyunca aralıksız devam eden, Her Öğrenciye Bir Bilgisayar Kampanyamızın tamamlayıcı fazıdır. Söz konusu kampanya ile Kocaeli’nde öğrenim gören yaklaşık 259 bin 6. Sınıf öğrencisine bilgisayar ve tablet hediye edilmiştir. Gençlerimizi bir üst seviyeye taşımak için KODELİ Robotik Kodlama Atölyelerini kuruyoruz. Gelenekselleşmiş sanayiyi bilgisayarlaşma yönünde teşvik ederek ileri teknoloji ile donatmayı amaçlayan KODELİ Kodlama Atölyeleri ile sanayi kenti Kocaeli'nde eğitim alan öğrencilerin robotik kodlama alanında kendilerini geliştirmeleri sağlanarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında ihtiyaçlar doğrultusunda kendi yazılımlarını gerçekleştiren yetenekli öğrencilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Gelenekselleşmiş sanayiyi bilgisayarlaşma yönünde teşvik ederek ileri teknoloji ile donatmayı amaçlayan KODELİ Kodlama Atölyeleri ile sanayi kenti Kocaeli'nde eğitim alan öğrencilerin robotik kodlama alanında kendilerini geliştirmeleri sağlanarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında ihtiyaçlar doğrultusunda kendi yazılımlarını gerçekleştiren yetenekli öğrencilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, gençlerin kodlama, yenilikçi akıl ve içsel bilişsel zekayla yetişmeleri için son derece önemli bir eğitim hamlesini hayata geçirmekte. Geleceğin ve vatanın emanetçilerine olan sorumluluğunun bilincinde olan Büyükşehir Belediyesi, bu nedenle Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesini (KODELİ) hayata geçirdi. Geleceğin anlamı olan Gençler ve Cumhuriyet KODELİ yatırımı ile adeta taçlandırıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 97. Yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Muasır medeniyetler seviyesine çıkma” hedefine Ülkemizi ulaştıracağına inandığımız “Geleceğin Dili” Robotik Kodlamanın öğretileceği 97 Robotik Kodlama Atölyesi’ni hizmete alındı. Cumhuriyetimizle büyüyen proje kapsamında Kocaeli de fiziki durumu uygun 330 okulumuza Robotik Kodlama Atölyesi kuruldu.

AMAÇLARIMIZ VE HEDEF KİTLESİ

Amaçlarımız

Ülkemizi ve şehrimizi Dijital Çağ’a ve Enformasyon Toplumuna hazırlamak
Sanayi 4.0’a geçişimizi hızlandırmak
Geleneksel sanayiyi, yeni çağın talep ettiği niteliklerle donatmak
Sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılamak
Nitelikli istihdam oluşturmak
Kocaeli’nin ve Türkiye’nin refah ve ekonomisine katkı sağlamak

Hedef Kitlesi

Kocaeli'de 2023 yılına kadar;
Okulöncesi
İlkokul
Ortaokul
Lise
Öğrencilerin robotik ve kodlama alanında uygulamalı eğitim almaları hedeflenmektedir.

Mission Image

HEDEFLERİMİZ

• 2023’te Kocaeli’de fiziki durumu uygun olan tüm okullarda Robotik Kodlama Atölyesi Kurmak
• Atölye Kurulan tüm okullardaki eğitimcilerin eğitimini düzenlemek
• Yetenekli Öğrencileri Tespit etmek
• Ulusal Robotik Kodlama Yarışmaları ile gençlerimizde farkındalık oluşturmak
• Uluslararası Bilişim Fuarı düzenleyerek girişimci gençleri yatırımcılarla bir araya getirmek Türkiye’nin uluslarası tanıtımına katkı sağlamak
• Bilişim teknolojilerinde marka ve patent sayımızı artırmak
• Özgün ve nitelikli projelerin hayata geçirilmesi için kaynak ve altyapı sağlamak
• Cumhuriyetimizin 100. yılında kendi yazılımlarını gerçekleştiren gençler yetiştirmek